ילדי איטה ומשה שטרנברג ילידי ירושלים.


טבלת קישור לבנות ולבנים של מייסדי המשפחה ילידי ירושלים.

 


אברהם ואסתר שטרנברג

 

 

אברהם שטרנברג נולד בירושלים ביום 5 לפברואר 1922, כבן בכור לאיטה (לבית שטרן) ומשה שטרנברג. בצעירותו גדל בשכונת "כנסת ישראל" (ליד מחנה יהודה) במשפחה דלת אמצעים שבה האם הייתה עקרת בית והאב היה מוסיקאי מחונן שהתמחה בנגינה בכלי נשיפה והיה חבר בתזמורת המשטרה הבריטית.
כמו יתר בני המשפחה, למד אברהם בבית הספר היסודי "תחכמוני" ולאחר שסיים עבר לבית הספר המקצועי "אליאנס" של אגודת "כל ישראל חברים". בהיותו בן 17 בשנת 1939 הצטרף לארגון הצבאי הלאומי (אצ"ל) והשתתף בפעולות שונות של הארגון בירושלים. אברהם הצטיין בתפקידיו השונים ומונה לפקד על חולית לוחמים.

מלחמת העולם השנייה, בתאריך 7 ליולי 1940 התנדב לצבא הבריטי וגויס לחיל האוויר המלכותי Royal Air Force RAF. אברהם שרת בלוב, מצרים, סודאן, יון, איטליה וצרפת. בהיותו משרת בצבא הבריטי, ארגן אברהם משלוחי נשק לאצ"ל בארץ. יחד עם חבריו הביתרי"ם שהיו חיילים הבריחו לארץ אקדחים, רובים ותת-מקלעים הן במישרין והן דרך אנשי קשר של האצ"ל בקהיר.
לקראת סיום המלחמה, ערק מן הצבא הבריטי ופעל במסגרת האצ"ל בצרפת בעיקר בהדרכת השימוש בנשק למועמדים לעליה לארץ ישראל. נתפס ע"י הבריטים ביום 4 למאי 1945 בעת שעסק בהדרכת יהודים במחנה "איסטריס" שבצרפת, הוטס לארץ ונכלא בבית הסוהר לאסירי המחתרות בירושלים.

תקופת הגלות באפריקה
בתאריך 31 באוקטובר 1945 הוגלה ע"י הבריטים מארץ ישראל לאפריקה. היה זה בשילוח השביעי של עצורים ובקבוצה של 24 גולים. תחנתו הראשונה הייתה במחנה "סמבל" ליד אסמרה בירת אריתריאה. לאחר כשנה וחצי, ביום 12 במרץ 1947 הועבר עם כל הגולים היהודים מאריתריאה למחנה "גילגיל" צפונית לניירובי בירת קניה. במחנה גילגיל הצטרף אברהם לקבוצת הכדורגל של בית"ר שהוקמה במחנה. כחודשיים לאחר הקמת מדינת ישראל ביום 12 ליולי 1948 הוחזר אברהם לארץ עם אחרוני הגולים מקניה לאחר גלות של כ-3 שנים. עם חזרתו התגייס מיד לצה"ל והשתחרר רק עם סיום מלחמת העצמאות.

מימין: סמל האצ"ל בירושלים, סמל כובע של חיל האוויר הבריטי,
תג שרוול של חיל האוויר הבריטי. שנת 1942.

קורותיו של אברהם בגלות אפריקה פורסמו בספרו של יוסף וינצקי (י. נץ) "מאתיים חמישים ואחד- מיומנו של גולה ציון במחנות המעצר הבריטי באפריקה." בהוצאת ידידים. בספר המרתק מסופר על כל לוחמי האצ"ל והלח"י גולי אריתריאה.


אסתר לבית זלמנוב ואברהם שטרנברג בשנת 1951.

 

הקמת המשפחה. בשנת 1951 אברהם התחתן עם אסתר לבית זלמנוב. אסתר נולדה ב- 26 במרץ 1929, בחיפה. למדה בביה"ס הריאלי העברי בחיפה, ולאחר שסיימה, התקבלה לסמינר בית הכרם בירושלים שם הוסמכה כגננת. אסתר הכירה את אברהם  בזמן לימודיה בירושלים, הוקסמה מאישיותו ומסיפוריו על הגלות באפריקה ושכנעה אותו לעבור ולגור יחד בחיפה. אברהם שהיה כבר בן 29 ואסתר שהייתה בת 22 התחתנו בחיפה ומאז התגוררו בה. אברהם הקים וניהל חברה קבלנית גדולה שהתמחתה באיטום מבנים.
לאברהם ואסתר שטרנברג נולדו בחיפה 2 ילדים: הבן הבכור
דרור נולד ב-29 בספטמבר 1952. השם דרור ניתן לו לציון היציאה של אברהם מהגלות הממושכת אל החופש והדרור. ביום 18 לדצמבר 1958 נולדה הבת תמר אשר כבר בצעירותה זכתה לכינוי תמי.
אברהם שטרנברג נפטר בחיפה ביום כ"ו ניסן תשס"ו
24 באפריל 2006.

יהי זכרו ברוך.


אותות ועיטורים של אברהם שטרנברג

 

 

 

על"ה.
עיטור לוחמי המדינה.

עיטור אסורי
שלטון המנדט.

אות מלחמת
הקוממיות.

 

אות האצ"ל
ארגון צבאי לאומי.

 

אות
ההתנדבות.

 

אות
הלוחם בנאצים
.

העיטור הוענק לאברהם שטרנברג שהיה חבר בארגון צבאי אשר לחם לתקומת מדינת ישראל בתקופה שקדמה להקמת המדינה.

העיטור הוענק לאברהם שטרנברג שנאסר על ידי השלטון הבריטי בכלא ירושלים בזמן פעילותו, נכלא והוגלה לתקופה העולה על שישה חודשים, לפני הקמת המדינה.

האות הוענק לאברהם שטרנברג אשר שירת בצה"ל בין התאריכים 1 פברואר 1948  ו-10 מרס 1949.

 

 

האות הוענק לאברהם שטרנברג שהיה חבר בארגון הצבאי הלאומי, בתקופה שמשנת 1938 עד קום המדינה.

 

 

האות הוענק לאברהם שטרנברג שהיה אזרח ישראלי בזמן מלחמת העולם השניה והתנדב לצבא הבריטי לפני 8.11.1944.

 

 

האות הוענק לאברהם שטרנברג אשר השתתף במערכות נגד הצורר הנאצי ולחם בהן כחייל בצבא האנגלי, וזאת על-פי חוק מעמד ותיקי מלחמת העולם השניה התש"ס 2000.

 
 
 

מרדכי ורות שטרנברג

 
 
 
 
 

רחל ומשולם שכטר

 
 
 
 
 

יעקב ודינה שטרנברג