ילדי אסתר לבית שטרן ואלי' לייב אריה שלייפר ילידי ירושלים.


טבלת קישור לבנות ולבנים של מייסדי המשפחה ילידי ירושלים.

 


מאשה ומשה ברזובסקי

מאת: אריאלה נדה לבית ברזובסקי
 

מאשה בוגרת בית ספר לבנות ג' מחזור ו' 1928

הזמנה לחתונה מיום 26.3.1940

טכס החופה של מאשה ומשה ברזובסקי. מימין: יפה שלף, אסתר שלייפר, בלתי מזוהה, זאב שלייפר, משה ומאשה ברזובסקי, משה שלף, חיה ברזובסקי, פנינה שלייפר, שיינה בלומה שטרן.

 

 שרה מאשה נולדה  בשנת 1914 בירושלים לאסתר לבית שטרן ואליהו לייב אריה שלייפר, ונקראה בשם שרה כי נולדה בפרשת השבוע "חיי שרה". השם מאשה ניתן לה להנצחת זכרו של ר' משה שטרן סבה מצד אמה. מאשה גרה עם הוריה וששת אחיה ואחיותיה בשכונת אהל שלמה המכונה אבו בסל, בדירה שהייתה בקומת הקרקע בביתו של הרב וינוגרד, ומספוריה ניתן היה להבין כי המצב הכלכלי של המשפחה לא היה טוב.

בילדותה למדה מאשה במחזור השישי של בית הספר לבנות ג' בניהולו של מר ישעיהו פּרֶס. מאשה סיימה את בית הספר בשנת 1928. עם סיום לימודיה יצאה לעבוד במתפרה של משפחת ברלינסקי שם למדה לתפור לבני נשים. עבודתה במתפרה עזרה מאוד בפרנסת המשפחה. במשך שנים רבות נשמרו קשרי ידידות בינה לבין משפחת ברלינסקי.

מאשה הייתה אישה שאהבה את החיים ואהבה בני אדם. בצעירותה היו לה מספר רב של חברות וחברים אשר החזירו לה אהבה ועימם בילתה ויצאה לטיולים רבים ברחבי הארץ. היא אהבה להתלבש יפה ולחבוש כובעים מגוונים, וגם אחרי נישואיה דאגה לטפח את מראה החיצוני. אחד התחביבים הבולטים שלה היה השירה. מאשה אהבה מאד לשיר בכל הזדמנות שניתנה לה. היה לה קול רך ונעים ובצעירותה השתתפה במשך מספר שנים כזמרת במקהלה.
בשנת 1940 נישאה למשה ישראל ברזובסקי אותו הכירה במפגש משפחתי כאחיו הצעיר של שלמה ברזובסקי בעלה של אחותה הגדולה חיה. היו אלה נישואין של שתי האחיות לבית שלייפר (חיה ומאשה) לשני אחים לבית ברזובסקי (שלמה ומשה), כך שהקשר בין המשפחות היה הדוק באופן מיוחד. הנישואין נערכו ברוב עם ביום 26 לחודש מרץ במלון באב"ד שהיה ממוקם מול משטרת מחנה יהודה ברחוב יפו בירושלים. משה ישראל ברזובסקי נולד בשנת 1911 בשכונת "כנסת ישראל" בירושלים להוריו אסתר ומרדכי ברזובסקי. משה היה איש שקט וצנוע שעבד כל חייו בבניית בתים בירושלים. בשנים הראשונות עבד עם אחיו דוד והאב מרדכי ברזובסקי, שהיה קבלן בנין מהגדולים והידועים בירושלים. משפחת ברזובסקי בנתה בתים רבים בירושלים ובעיקר בשכונת קרית משה שבה הם בנו את בית הכנסת הגדול של השכונה "אהל יצחק". 
מיד לאחר נישואיהם נכנסו מאשה ומשה לביתם ברחוב שושנה 5 בשכונת קרית משה, בית אותו בנה סבא מרדכי.  במשך מספר שנים גרו בבית זה שתי המשפחות לבית ברזובסקי - שני האחים ושתי האחיות עם ילדיהם. החיים בצפיפות לא היו קלים, אך היו מעניינים. כל בני הבית השתדלו תמיד שהאווירה תהיה נעימה. עם השנים נולדו למאשה ומשה ברזובסקי הבנות אריאלה, אהובה ונאוה

שרה מאשה ברזובסקי שלייפר

משה ישראל ברזובסקי

 
 

מימין: מאשה עם חברים ביציאה לבילוי

 

משפחת מאשה ומשה ברזובסקי

 
 
 
 
 
 

מאשה הייתה עקרת בית למופת. מאז נישואיה לא יצאה לעבודה מחוץ לביתה ואת כל כוחה ומרצה השקיעה בטיפול במשפחה. הבית היה גדול והמשפחה יכולה הייתה להיעזר בהכנסה נוספת מהשכרת אחד החדרים לסטודנטים. המטבח בביתה היה מטבח ירושלמי מגוון, מגפילטע פיש וקוגל של המטבח האשכנזי ועד לממולאים ובורקס מהמטבח הספרדי. תבשיליה במשך השבוע ובמיוחד בשבתות ובחגים היו מטעמים מהם נהנו גם אורחים שהשתתפו בסעודות משפחתיות. בין האורחים היה הדוד אברהם שלייפר שלף שהגיע מנתניה בכל שבת שנייה כדי לבקר את אמו סבתא אסתר. אברהם נהג להגיע  גם לקרית משה לביקור אצל אחיו ואחיותיו, ביקור שהסתיים בארוחת צהריים בבית מאשה ומשה ברזובסקי.

בביתם של מאשה ומשה ברזובסקי היה שפע משולב בדאגה ובתשומת לב לכל בני המשפחה. תמיד דאגו שלבנות לא יחסר דבר: לימודים, אוכל, בגדים והרבה אהבה. בכל יום שישי הייתה מאשה שולחת את הבת הקטנה נאוה אל הסבתא אסתר ובידה אוכל לשבת ובעיקר גפילטע פיש. פעם בשנה באופן קבוע נסעה המשפחה לנופש בחוף הים של העיר בת-ים. לעיתים היה זה נופש משותף לכמה משפחות משכונת קרית משה. החוויות שעברה המשפחה בחופשות אלה לא יישכחו.
למשה היו שני תחביבים מפירותיהם אנו נהנים עד היום: צילום ותעוד. המצלמה שרכש בצעירותו בשנות השלושים, שירתה אותו בנאמנות שנים רבות.
 באלבום המשפחתי מצויים צילומים רבים של בני המשפחה, וצילומים של בתים שבנו האב מרדכי והבנים משה ודוד בירושלים, כולל שלבים שונים בבניית בית הכנסת המרכזי בשכונת קרית משה. צילומים אלה משקפים את הבנייה היהודית בירושלים מתקופת המנדט הבריטי.
למשה הייתה מודעות גבוהה לחשיבות של תיעוד ואיסוף מסמכים בעלי משמעות. בארכיון המשפחתי שבנה, מצויים מכתבים ומברקים, הזמנות לאירועים משפחתיים,
עיתונים שסקרו אירועים חשובים למדינה כגון ההצבעה באו"ם על הקמת המדינה, ישיבת הכנסת הראשונה וכד'. משה היה גם אספן נלהב של בולים, שטרות כסף מתקופות שונות, מדליות שהופצו באירועים מיוחדים, ובעיקר ספרים רבים: ספרי קריאה, אנציקלופדיות, אלבומים וספרי דת.
בשנים האחרונות לחייה, סבלה מאשה מבעיות רפואיות והייתה זקוקה לניתוח לב. היא דחתה את הניתוח עד לאחר חתונת בתה אהובה וזכתה לשמוח בחתונתה. מספר חודשים לאחר החתונה, עברה את הניתוח שממנו לא קמה. מאשה נפטרה ביום  יד' שבט תשכ"ד 28.1.1963 בהיותה בת 50.  לאחר מותה המשיך האב משה לטפל במשפחה במסירות רבה עד אשר נפטר ביום  כ"א אלול  תשמ"ב, 9.9.1982 והוא בן 72.

 

יהי זכרם ברוך.

 

משה ישראל ושרה מאשה ברזובסקי

הבנות: אריאלה, אהובה ונאוה.

 

 


משה ויפה שלף

 

 
 
 

דב ודבורה שלף

 

 
 
 

         
להמשך תאור בני הדור
הרביעי - לחץ כאן
  לתאור בני הדור
השלישי - לחץ כאן
  לתאור בני הדור
השני - לחץ כאן